Szkoła‎ > ‎

Historia szkołySkoro dotarłeś do tego linku, to wiesz już kim jesteśmy, jak wyglądamy i gdzie nas szukać. Lecz nie wiesz nic o naszej przeszłości. Zachęcamy więc do podróży w czasie, która zaprowadzi cię aż do ubiegłego tysiąclecia. To wówczas bowiem, zjawiliśmy się na tym świecie.


Rok szkolny 1999/2000

W 1999 r. rozpoczęła się reforma oświaty, a z nią pojawiły się gimnazja. Byliśmy jednym z nich. Niełatwe to były jednak czasy. Była szkoła, ale nie było budynku. Znajdował się on dopiero w budowie. Przez rok korzystaliśmy z gościnności okolicznych szkół podstawowych: w Wąsoszu, Pobielu, Czarnoborsku i Płoskach. Oczywiście było nam tam dobrze, jednak i tak z niecierpliwością przyglądaliśmy się postępującym pracom budowlanym.
W pierwszym roku naszego istnienia było nas niewielu – zaledwie 130, za to rada pedagogiczna liczyła aż 30 nauczycieli. Naszym dyrektorem została pani Halina Mielnik, która zresztą trzyma ster po dziś dzień.
Z tego okresu najbardziej utkwiły nam w pamięci (oprócz zdobywanej wówczas także i wiedzy) wesołe imprezy.


Rok szkolny 2000/2001

Pierwszy dzwonek w nowym gimnazjum zabrzmiał dumnie w piątek 1 września 2000 r. o godz. 10.15. Była to historyczna chwila (pisali o tym nawet w gazetach). Przybyło mnóstwo gości. Po części oficjalnej i artystycznej, po przecięciu wstęgi i poświęceniu szkoły nastąpił ten moment, na który tak długo czekaliśmy – pozwolono nam wreszcie obejrzeć budynek. Od razu wiedzieliśmy, że będziemy się tu dobrze bawić.

Rok szkolny 2001/2002

W trzecim roku było nas już prawie 360 uczniów. Byśmy mogli pomieścić się w budynku oddano do użytku dwie nowe klasy oraz pomieszczenie na bibliotekę. Otrzymaliśmy również śliczny, pomarańczowy autobus. Powiększyło się także grono pedagogiczne. Można było również nabyć pierwszy numer szkolnej gazetki – „Discamus”.
Tego roku odwiedził nas odtwórca jednej z ról w filmie Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis” – Zbigniew Waleryś. Filmowy Paweł z Tarsu ciekawie opowiadał o swej pracy oraz dokonał konfrontacji pomiędzy powieścią a filmem.
Być może to właśnie spotkanie przyczyniło się do wyboru na patrona szkoły – Henryka Sienkiewicza – autora powieści, w której ekranizacji wystąpił aktor. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 24 maja. Niewątpliwie w pamięci wszystkich na długo pozostaną – polonez do muzyki W.Kilara, recytacja fragmentów powieści Sienkiewicza w wykonaniu p.Walerysia oraz wstawki muzyczne z filmów „Pan Wołodyjowski” i „Ogniem i mieczem”.
Trzeba przyznać, że zawsze byliśmy ciekawi świata. Dlatego na zaproszenie zaprzyjaźnionych z Wąsoszem miast Merlo-Wanssum najlepsi uczniowie szkoły pojechali na 6-dniową wycieczkę do Holandii. Nasza młodzież miała możliwość podpatrzenia jak wygląda życie jej rówieśników w tym kraju.
Nie zabrakło nas także w telewizji. Wzięliśmy udział w programie „Krzyżówka 13- latków”. Dobrego imienia naszej szkoły broniła Iwona Szelest. Na pewno wizyta w studiu oraz spotkanie z aktorem Andrzejem Nejmanem dostarczyło uczestnikom niezapomnianych przeżyć.
14 i 15 maja 2002r. po raz pierwszy uczniowie klas trzecich pisali egzamin gimnazjalny – część humanistyczną i matematyczno – przyrodniczą. Najlepszy wynik uzyskał wówczas Kamil Domagalski.
21 czerwca pożegnaliśmy naszych pierwszych gimnazjalistów.


Rok szkolny 2002/2003

Kolejny rok szkolny należy zaliczyć także do udanych – minął spokojnie bez wielkich uroczystości, ale i bez niepowodzeń. Naukę rozpoczęliśmy 2 września, a zakończyliśmy 20 czerwca. W trakcie tych 10 miesięcy staliśmy się prawdziwymi ekologami – „sprzątaliśmy świat”, obchodziliśmy Dzień Ziemi, podczas którego sadziliśmy wokół szkoły nowe rośliny.
1 kwietnia w naszej szkole królował śmiech i żarty – odbył się apel primaaprilisowy( na jedną godzinę uczniowie wczuli się w role niektórych nauczycieli, dowcipnie ich parodiując). Jednak w przeddzień 3 maja byliśmy już poważni. Uczyliśmy się szacunku dla tradycji i dojrzałości patriotycznej.
26 maja natomiast w ramach obchodów pierwszego Dnia Patrona oglądaliśmy inscenizację „Latarnika”.


Rok szkolny 2003/2004

„Już za nami ciepłe lato,
Cień głęboki, upał, burze,
Ale mamy wrzesień za to
I najczystszy błękit w górze”

-tymi słowami nowy rok szkolny powitała przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Iwona Szelest. Do szkoły tym razem z wakacji chętnie wracali szczególni ci, którzy lubią sport. Czekała ich bowiem niespodzianka. Ukończono prace przy budowie sali gimnastycznej. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 27 listopada. I znów podejmowaliśmy wielu ważnych gości.
Tego typu impreza nie mogła się oczywiście odbyć bez występu, działającego przy naszym gimnazjum, Zespołu Tanecznego Balbiny prowadzonego przez panią R.Maniarę.
Na sali rozegrano także inauguracyjny mecz pomiędzy nauczycielami szkoły i pracownikami Urzędu Gminy.
25 czerwca po raz pierwszy w naszej historii wybrano Absolwenta Roku. Został nim Bogusław Skupin. Zaszczytu tego dostąpił min. za najwyższą średnią w szkole (5,55), doskonale zdany egzamin (95 pkt) oraz za otrzymanie tytułu laureata konkursu historycznego „zDolny Ślązak Gimnazjalista”.

Rok szkolny 2004/2005

Gdy pogodziliśmy się z faktem, że kolejne wakacje przeszły już do przeszłości zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób umilić sobie 10 miesięcy w szkole. Pomysłów było co nie miara. We wrześniu odbyły się aż dwie wesołe uroczystości – przyjmowaliśmy do społeczności gimnazjalnej nowych kolegów ( trzeba przyznać, że pierwszaki uroczo miauczały) oraz obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W następnej kolejności świętowaliśmy 86 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a 22 grudnia, tuż przed przerwą świąteczną, spotkaliśmy się na klasowych wigiliach i szkolnych jasełkach. W tym roku zorganizowaliśmy konkurs kolęd – każda klasa przygotowała interpretację jednej kolędy. Najciekawiej zaprezentowała się klasa Ie.
I znów można było zobaczyć nas w telewizji – ekipa naszego gimnazjum towarzyszyła Maciejowi Łopuszyńskiemu w nagraniu Motoramy. Nasz doping poprowadził Macieja do zwycięstwa. Byliśmy z niego bardzo dumni.
Po długiej zimie z radością witaliśmy wiosnę. Na jej przywitanie przebraliśmy się za postaci z baśni i bajek. Chyba każdy pamięta pana Stróżyńskiego w roli Cruelli ze „101 dalmatyńczyków”.
Niestety nie dane nam było tylko się bawić. 2 kwietnia zmarł Jan Paweł II. Aby uczcić pamięć Papieża Polaka pani E.Kowal wraz z uczniami przygotowała uroczysty apel.
Rok szkolny jednak zakończył się na wesoło. 12 czerwca na boisku naszego gimnazjum odbył się festyn „Rodzice – dzieciom”. Atrakcji było wiele min. zawody sportowe, karaoke, pokazy mody, loteria fantowa, pyszny bufet a na zakończenie zabawa taneczna. Dochód z festynu przeznaczono na rozbudowę gabinetu fizyki.

Rok szkolny 2005/2006

Początek roku szkolnego upłynął nam na przygotowaniach do wizyty Włochów. W październiku oczekiwana od dawna młodzież ze stutysięcznego miasta Trento przybyła do naszego miasta. Uczestnicy wycieczki nocowali w domach uczniów. Trzeba przyznać, że obawialiśmy się trochę tego spotkania. Jednak pomimo dzielących nas różnic np. językowych i kulturowych spotkanie okazało się bardzo miłe. Po tygodniu z żalem żegnaliśmy nowych przyjaciół.
W marcu po raz kolejny poszczególne klasy rywalizowały w festiwalu piosenki angielskiej. Zaprezentowano 10 piosenek. Najbardziej podobało się show w wykonaniu klasy IIe.
W tym roku minęła 215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji apel przedstawiła klasa Ia wraz z paniami – B.Gransort i M.Stark. Apel był podniosły i patriotyczny. Nie brakowało znanych wierszy, piosenek i informacji historycznych.
Szczególna lekcja historii wszystkich wprowadziła w poważny nastrój.
Najwyższe wyniki egzaminu gimnazjalnego osiągnęli – Rafał Pędziwiatr, Agnieszka Majczyna i Iwona Szturemska.


Rok szkolny 2006/2007

4 września 2006 r. po raz ostatni inauguracja roku szkolnego odbyła się na placu przed szkołą, wkrótce bowiem zakończono budowę boiska ze sztuczną murawą. W całym powiecie nie było jeszcze takiego. Od momentu oddania go do użytku -6 października -to tam właśnie odbywają się nasze uroczystości (oczywiście jeśli pogoda jest sprzyjająca). Pierwszą poważniejszą imprezą sportową na nowym obiekcie był I Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąsosz. Przybyło 7 drużyn. Po zaciętej walce zwyciężyły drużyny:

I miejsce – Gimnazjum nr1 w Górze
II miejsce – Gimnazjum w Naratowie
III miejsce – Gimnazjum w Wąsoszu

Podobnie jak w roku ubiegłym, w październiku odwiedziła nas grupa młodzieży z Włoch. Widocznie ostatni pobyt w Wąsoszu bardzo im się podobał. Tym razem pokazaliśmy Włochom Wrocław, Poznań oraz Leszno.
Ciekawym wydarzeniem okazała się także V rocznica nadania gimnazjum imienia Henryka Sienkiewicza. Apel, który odbył się z tej okazji był podsumowaniem roku nazwanym w naszej szkole Rokiem Sienkiewiczowskim. Jego efektem było powstanie Kącika Patrona.
Absolwentem Roku został Jacek Żuk.

Rok szkolny 2007/2008

Ten rok kojarzyć nam się będzie z mundurkami. Wprowadzono bowiem obowiązek ich noszenia. Nie wszyscy byli z tego powodu szczęśliwi, jednak trzeba przyznać, że ładnie w nich wyglądaliśmy.
Po raz VI braliśmy udział w Powiatowym Turnieju Matematyki i Sportu. Przez 5 lat byliśmy mistrzami w tej konkurencji. Tym razem jednak zajęliśmy III miejsce. No cóż, inni też chcą zwyciężać.
V Festiwal Piosenki Angielskiej, który odbył się w Zespole Placówek Kultury w Wąsoszu zaskoczył wszystkich. Z roku na rok jego uczestnicy dokładają starań, by zademonstrować coraz wyższy poziom. Najlepszą okazała się Judyta Skibniewska, która pokonała duet w składzie: Kinga Baryluk i Karolina Hames.
Podczas apelu z okazji Dnia Patrona podsumowano konkurs czytania prozy wielkiego Noblisty. Wystąpili na nim: Paulina Nawrot, Jakub Deperas, Karolina Tobółka, Magda Madera i Mateusz Guściora. Czytali oni fragmenty powieści: „Latarnik”, „Quo vadis”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”.
Egzamin gimnazjalny najlepiej zdał Bartosz Dziwak.

Rok szkolny 2008/2009

W trakcie tego roku szkolnego odbyły się po raz kolejny wszystkie opisywane do tej pory imprezy i uroczystości. Nowością była natomiast I edycja konkursu „Gimnazjaliści śladami Henryka Sienkiewicza”. Do udziału w tym konkursie zaproszono również uczniów innych szkół. Jego organizatorki mają nadzieję, że wejdzie on do tradycji naszej szkoły.
Wielkim powodzeniem cieszył się festyn zorganizowany dla mieszkańców Wąsosza. Bawili się oni 13 czerwca na boisku gimnazjum. Festyn był formą uczczenia 10 rocznicy powstania naszej szkoły. Przygotowania trwały kilka miesięcy, a nad całością czuwała p.Romana Maniara. Pogoda dopisała, impreza udała się wyśmienicie.

Rok szkolny 2009/2010

I znów, powracając z wakacji zastanawialiśmy się co nam przyniosą najbliższe 10 miesięcy. Okazało się, że był to czas, który upłynął nam zarówno na poważnie, jak i na wesoło. Spośród tych poważnych uroczystości należy wspomnieć min. spotkania z
okazji Święta Niepodległości oraz warsztaty historyczne w 70 rocznicę zbrodni w Katyniu. Z uśmiechem na twarzy z kolei obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Była to ogólnopolska akcja, której finałem w dniu 20 listopada był barwny korowód gimnazjalistów ulicami Wąsosza. Uczniowie nieśli transparenty z wypisanymi prawami dzieci. Manifestowali na swój sposób, że „dziecko to też człowiek”. W centrum miasta, na wąsoskim rynku, młodzież przedstawiła pełen humoru program artystyczny, który spotkał się z uznaniem społeczności lokalnej. Kulminacją imprezy było wypuszczenie przez uczestników o godz. 12 balonów mających symbolizować przysługujące im prawa. Gwarantem ich przestrzegania ze strony dorosłych byli p.dyrektor H.Mielnik oraz p.burmistrz Z.Stuczyk.
Pełna uroku okazała się tegoroczna zima. Gdy pewnego styczniowego poniedziałku powróciliśmy do szkoły okazało się, że możemy się do niej dostać tylko wykopanymi w śniegu tunelami. Tego jeszcze nie było. Śnieg leżał prawie 2 miesiące.
W czerwcu wybieraliśmy Miss Bohaterek Sienkiewiczowskich (wygrała Horpyna Dońcówna z „Ogniem i mieczem”) oraz urządziliśmy sobie piknik, podczas którego cieszyliśmy się Dniem Dziecka. Dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych zorganizowaliśmy tzw. „otwarte dni”, żeby pokazać, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”.


Rok szkolny 2010/2011

Miłym akcentem uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny były serdeczne życzenia i kwiaty dla pani dyrektor, która świętowała 20 lat pracy na stanowisku dyrektora, najpierw szkoły podstawowej, potem gimnazjum.
Podczas otrzęsin, o przyjęcie do społeczności szkolnej zabiegali tym razem nie tylko uczniowie klas pierwszych ale również dwie nowe, młode nauczycielki – Marta Denys oraz Anna Matuszewska. Doskonale poradziły sobie ze specjalnie dla nich przygotowanymi konkurencjami.
Po raz pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w kolędowaniu w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej. Powrócili stamtąd pełni wrażeń. Wpływ na to miał niewątpliwie specyficzny klimat katedry, dźwięk organów pod dyrygenturą profesora Wielgusa oraz obecność około 1,5 tys. dzieci i młodzieży.
Na początku maja wszystkie klasy uczestniczyły w warsztatach, podczas których poznawaliśmy genezę majowych świąt – Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Spotkania przygotowały panie od historii – W.Nawrocka i K.Kononowicz.
Bardzo uroczyście żegnali się ze szkołą uczniowie klas trzecich. Odbył się wieczorek, który tradycyjnie rozpoczął polonez w wykonaniu trzecioklasistów. Poświęcili oni na jego przygotowanie sporo czasu i wysiłku (a ile nerwów kosztowało to p.Maniarę!).
Absolwentem roku została Natalia Pędziwiatr.

Rok szkolny 2011/2012

1 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2011/2012. Była piękna pogoda, wszyscy uśmiechnięci i wypoczęci. Powitaliśmy nową nauczycielkę geografii – p.Sabinę Całko, która została zatrudniona w zastępstwie p.G.Pawliczak – Szałaty, przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia.
W murach naszego gimnazjum w tym roku uczyło się 269 uczniów w 14 oddziałach ( 4 klasy I oraz po 5 oddziałów klas II i III ). W ciągu kolejnych 10 miesięcy wzięliśmy udział w wielu tradycyjnych imprezach i uroczystościach: na wesoło do naszego grona przyjmowaliśmy pierwszaków, 14 listopada poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania „Co to znaczy być Polakiem, być patriotą?”, obejrzeliśmy spektakl „Trzeźwe spojrzenie”, żegnaliśmy zimę, choć wiosna jeszcze nie nadeszła, uczciliśmy pamięć H.Sienkiewicza – Dniem Patrona i IV edycją konkursu „Gimnazjaliści Śladami Henryka Sienkiewicza”.
W tym roku nam się poszczęściło, a to za sprawą Julii Mazurek, która odniosła największy sukces w historii szkoły – znalazła się wśród 10 laureatów konkursu wojewódzkiego zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka angielskiego. Gratulujemy Julii oraz p.Agacie Majdzie, która wytrwale wspierała (wiedzą i uśmiechem) swą podopieczną.
Najwyższą średnią na świadectwie uzyskała Julia Cicha, natomiast Absolwentem Roku 2012 został Oskar Urbaniak.


Rok szkolny 2012/2013

3 września o godzinie 9.00 każdy marzył, by rok szkolny 2012/2013 minął równie szybko jak wakacje, które właśnie się skończyły. Marzyć można, ale rzeczywistości i tak nie udało się nam zmienić. W tym roku znów mieliśmy mniej oddziałów – 4 klasy pierwsze, 4 klasy drugie, 5 klas trzecich.
Spośród licznych szkolnych imprez szczególnie wesołe okazały się Festiwal Kultury Europejskiej oraz Dzień Dziecka. W ich trakcie byliśmy świadkami na francuskim ślubie (dodajmy, że panna młoda była nieboszczką), po czym o 17.00 wprosiliśmy się na filiżankę angielskiej herbaty. W zupełnie pokojowej rywalizacji starli się uczniowie z nauczycielami.
Zorganizowaliśmy także podchody ulicami Wąsosza. Co tu się działo?! – biegaliśmy, jeździliśmy rowerami, a nawet dwuśladowcami (jedna z nauczycielek użyczyła na tą okazję samochodu – oczywiście swych podopiecznych upchnęła na miejscach dla pasażerów).
Wygrała klasa IIb (pieszo). Dla niektórych, zwłaszcza wśród męskiej części gimnazjum, najważniejszą imprezą okazał się Turniej Dzikich Drużyn (piłka nożna).
W tym roku najlepsze wyniki na egzaminie gimnazjalnym osiągnęli: P.Majda – 100% z j.angielskiego (po raz pierwszy tak wysoki wynik w naszych dziejach), N. Wujec – 97% z j.polskiego i matematyki, K.Zakarczemny -97% z historii.