Maraton Pisania Listów - 1.12 -10.12.2017 r.

opublikowane: 1 gru 2017, 00:39 przez Karolina Kononowicz   [ zaktualizowane 1 gru 2017, 00:40 ]
Już po raz  czwarty pragniemy przyłączyć się do organizowanej przez Amnesty International akcji pisania listów w obronie praw człowieka. Czym jest Maraton Pisania Listów?  Podczas Maratonu wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane.  Pomysł akcji pojawił się w naszym kraju w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku na całym świecie podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 356 000 listów - w działania te zaangażowało się blisko 100 000 osób. Nasz głos został usłyszany! W lutym 2017 r. uwolniono jednego z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie (17 lat) Muhammada Bekzhanowa z Uzbekistanu, natomiast w maju na wolność wyszła Chelsea Manning z USA, której prezydent Barack Obama skrócił wyrok 35 lat pozbawienia wolności za ujawnienie tajnych dokumentów, w tym informacji o możliwych zbrodniach wojennych popełnionych przez amerykańskie wojsko. Takich przykładów jest znacznie więcej! 
Maraton co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) –  ( w szkole piszemy pomiędzy 1 a 10 grudnia )
Wszyscy, którzy chcieliby w nim wziąć  udział  (uczniowie, rodzice, nauczyciele …) proszeni są o wyrażenie swej opinii w liście (najlepiej pisanym ręcznie, w języku polskim bądź obcym, ich wzory można przeczytać pod podanym niżej adresem). Listy należy przekazywać do 10 grudnia p.K.Kononowicz i p.W.Nawrockiej, by jak najszybciej można było  dostarczyć je do odpowiednich odbiorców.

Poniżej zamieszczamy listę bohaterów tegorocznego Maratonu.:

* SHACKELIA JACKSON - Postanowiła podjąć nierówną walkę z niewydolnym wymiarem sprawiedliwości. Stała się głosem swych rodaków. Policja odpowiedziała nalotami i nękaniem jej społeczności. (Jamajka)
* RUCH MILPAH - Grupa rdzennej ludności Hondurasu broni swojej ziemi, która jest jej życiem. Obrońcom grozi się śmiercią i przemocą. (HONDURAS)
MAHADINE -  Grozi mu dożywocie za posta na Facebooku, w którym krytykował rząd Czadu. Odważne wypowiadanie swoich opinii nie powinno doprowadzić do utraty wolności. (CZAD)
CLOVIS RAZAFIMALALA Skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego na Madagaskarze. (MADAGASKAR)
TANER I 10 ZE STAMBUŁU - Uwięzieni za obronę praw człowieka. (TURCJA)
* NI YULAN - Prawniczka eksmitowana i nękana za obronę praw lokatorów. (CHINY)
* FARID I ISSA - Otrzymali zarzuty za protest przeciwko zbrodniom wojennym. (IZRAEL)
* HANAN BADR EL-DIN - Została zatrzymana przez egipskie siły bezpieczeństwa. Grożą jej zarzuty za poszukiwania zaginionego męża (EGIPT)

Pod wskazanym adresem znajdziesz więcej informacji: http://maraton.amnesty.org.pl

Comments