NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE! - Maraton Pisania Listów

opublikowane: 2 gru 2015, 12:28 przez Karolina Kononowicz   [ zaktualizowane 2 gru 2015, 13:07 ]
Ponownie pragniemy przyłączyć się do organizowanej przez Amnesty International akcji pisania listów w obronie praw człowieka. Czym jest Maraton Pisania Listów?  Podczas Maratonu wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka. W 2014 roku napisaliśmy 268 703 listy, w ponad 500 miejscach w kraju, a na całym świecie zostało podjętych ponad 3,2 mln akcji. Nasz głos został usłyszany! W wyniku ubiegłorocznych działań jeden z bohaterów - Moses Akatugba z Nigerii, skazany na karę śmierci, został uwolniony! Maraton po raz pierwszy  zorganizowany został w Polsce w 2001 roku. Co roku odbywa się on w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) –  ( w szkole piszemy pomiędzy 4 a 11 grudnia ).

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w Maratonie (uczniowie, rodzice, nauczyciele …) proszeni są o wyrażenie swej opinii w liście (najlepiej pisanym ręcznie, w języku polskim bądź obcym, ich wzory można przeczytać pod podanym niżej adresem). Listy należy przekazywać do 11 grudnia p.K.Kononowicz, W.Nawrockiej. My zobowiązujemy się dostarczyć je do odpowiednich odbiorców.

Poniżej zamieszczamy listę bohaterów tegorocznego Maratonu.

ALBERT WOODFOX

Stany Zjednoczone

40 lat w izolatce i to wciąż nie koniec

Albert Woodfox przebywa w więzieniu od 43 lat, z czego 40 lat spędził w izolatce za morderstwo, którego jak twierdzi nie popełnił. Lata odosobnienia w znacznym stopniu odcisnęły piętno na jego zdrowiu. Nie przedstawiono żadnych dowodów rzeczowych, które łączyłyby Woodfoxa z przestępstwem, a wyrok w jego sprawie był trzykrotnie anulowany. Jednak władze Luizjany wciąż blokują jego uwolnienie. Mężczyzna czeka na sprawiedliwość zdecydowanie za długo. Wezwij Prokuratora Generalnego Luizjany do natychmiastowego wypuszczenia go na wolność.

YECENIA ARMENTA

Meksyk

Bita, podduszana i gwałcona dopóki się nie przyznała

W lipcu 2012 roku Yecenia Armenta została aresztowana przez policję i zmuszona brutalnymi torturami do przyznania się do zamordowania swojego męża. Oprawcy bili ją godzinami, gwałcili i grozili zabiciem jej dzieci, dopóki się nie poddała. Choć niezależne opinie medyczne potwierdziły fakt stosowania tortur, „przyznanie się” Yecenii zostało wykorzystane do oskarżenia jej, pomimo braku jakichkolwiek dowodów. Wezwij władze Meksyku do wycofania zarzutów wobec Yecenii, natychmiastowego jej uwolnienia i postawienia przed sądem sprawców tortur.

TEODORA DEL CARMEN VASQUEZ

Salwador

Skazana na 30 lat za urodzenie martwego dziecka

W 2007 roku Teodora urodziła martwe dziecko. Gdy była w pracy, poczuła nagły atak bólu. Została aresztowana przez policję, która znalazła ją nieprzytomną leżącą w kałuży krwi. Później została skazana na 30 lat więzienia za ‘zabójstwo’, domniemaną aborcję. Nie wzięto pod uwagę komplikacji podczas ciąży. Wezwij Ministra Sprawiedliwości Salwadoru do natychmiastowego uwolnienia Teodory.

DZIEWCZYNKI ZMUSZANE DO MAŁŻEŃSTWA

Burkina Faso

Maria miała jedynie 13 lat, kiedy ojciec zmusił ją do poślubienia 70-letniego mężczyzny, który miał już 5 innych żon. Gdy nie chciała się zgodzić, zagroził, że ją zabije. W całym Burkina Faso tysiące dziewcząt i kobiet, takich jak Maria, są zmuszane do małżeństwa w bardzo młodym wieku. To musi się skończyć. Wezwij rząd Burkina Faso, aby przestał lekceważyć problem i zaczął chronić dziewczyny i młode kobiety przed małżeństwami z przymusu.

MUHAMMAD BEKZHANOW

Uzbekistan

Duszony, bity, rażony prądem dopóki się nie przyznał

W 1999 roku siły bezpieczeństwa Uzbekistanu torturowały dziennikarza Muhammada Bekzhanowa, redaktora naczelnego zakazanej gazety opozycyjnej. Był bity gumowymi pałkami policyjnymi, duszony i rażony prądem aż do momentu, w którym w końcu przyznał się do popełnienia przestępstw „przeciwko państwu”. Na podstawie tych zeznań sędzia skazał go na więzienie, gdzie Muhammad pozostaje do dnia dzisiejszego. Wezwij Prezydenta Uzbekistanu do natychmiastowego zwolnienia Muhammada i zbadania sprawy tortur, których doświadczył.

RANIA ALABASSI Z RODZINĄ

Syria

Uprowadzeni przez funkcjonariuszy państwa.

W 2013 roku funkcjonariusze państwa wkroczyli do domu Rani Alabassi, matki sześciorga dzieci i uznanej dentystki. Aresztowali ją wraz z rodziną bez słowa wyjaśnienia, a od tamtego czasu słuch o nich zaginął. Zwróć się do władz Syrii o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie dzieci Rani. Rania również musi być uwolniona lub usłyszeć zarzuty i przejść sprawiedliwy proces.

SAMAN NASEEM

Iran

Torturowany w wieku 17 lat i skazany na śmierć

Saman Naseem był torturowany, bo chciano wymusić na nim przyznanie się do zabicia żołnierza. Miał wtedy tylko 17 lat. Na mocy tego „przyznania się do winy” i mimo tego, iż Iran podpisując Konwencję o Prawach Dziecka uznał międzynarodowy zakaz egzekucji dzieci, Saman został skazany na karę śmierci. Dzięki ogromnym wysiłkom sprawa Samana zostanie ponownie rozpatrzona przez sąd, a naciski z całego świata mogą zapobiec ponownemu wyrokowi śmierci. Pomóż zapewnić Samanowi uczciwą rozprawę sądową, w której nie będzie miejsca na karę śmierci i zeznania wymuszone torturami.

ZUNAR

Malezja

Tweetowanie to nie zbrodnia

Polityczny karykaturzysta Zunar jest zagrożony wyrokiem długoletniego więzienia za zamieszczenie tweetów potępiających uwięzienie lidera opozycji w Malezji. Rząd dokłada ogromnych starań, aby uciszyć sprzeciwy i dyskusje oraz uwięzić swoich krytyków. Zacznij działać – napisz do rządu, aby uwolnić Zunara i pomóc powstrzymać tłumienie wolności wypowiedzi w Malezji.

WALEED ABU AL-KHAIR

Arabia Saudyjska

15 lat więzienia za walkę w obronie praw człowieka

Adwokat i obrońca praw człowieka Waleed Abu al-Khair został skazany na 15 lat więzienia na mocy surowego saudyjskiego prawa stosowanego wobec osób oskarżonych o terroryzm. Waleed bronił wielu pokojowych aktywistów, m.in. aresztowanego blogera Raifa Badawiego. Sprzeciwiał się powszechnemu łamaniu praw człowieka w Arabii Saudyjskiej. Waleed jest więźniem sumienia, nie terrorystą. Przyłącz się do wezwania o jego natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie

Pod wskazanym adresem znajdziesz więcej informacji: http://amnesty.org.pl/maraton/