Akcja "Żonkile 2016"

opublikowane: 24 kwi 2016, 08:44 przez Bogusława Nawrot   [ zaktualizowane 27 kwi 2016, 09:16 ]
19 kwietnia minęła 73 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym dniu od czterech lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tego dnia wolontariusze rozdają w szkołach lub w swoich miejscowościach papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W tym roku, już po raz drugi, w naszym gimnazjum odbyła się akcja, podczas której w szkole były rozdawane papierowe żonkile. 
Ponadto, na lekcjach, uczniowie oglądali internetową premierę filmu pt. "Nie było żadnej nadziei", który ukazuje przebieg powstania w getcie warszawskim.

Również w holu naszej szkoły została zorganizowana ekspozycja edukacyjna w celu uczczenia pamięci bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Akcja Żonkile