Maraton pisania listów

opublikowane: 26 lip 2015, 07:59 przez Publiczne Gimnazjum   [ zaktualizowane 26 lip 2015, 10:09 ]
     Pragniemy w tym roku przyłączyć się do organizowanej przez Amnesty International akcji pisania listów w obronie praw człowieka.

Czym jest maraton pisania listów?

     Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) – ( w szkole piszemy pomiędzy 10  a 16 grudnia ). Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa. Podczas Maratonu wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka. W 2013 roku napisaliśmy 214 472 listy, w 430 miejscach w kraju i ponad 2 300 000 listów w 143 państwach na całym świecie. Nasz głos został usłyszany!

     Wszyscy, którzy chcieliby  wziąć udział w Maratonie (uczniowie, rodzice, nauczyciele …) proszeni są o wyrażenie swojej opinii w liście ( w języku polskim bądź w języku obcym, ich wzory można przeczytać pod podanym niżej adresem). Listy można przekazać do 16 grudnia p. K.Kononowicz, A.Majdzie, W.Nawrockiej. My zobowiązujemy się dostarczyć je do odpowiednich odbiorców.

     Poniżej zamieszczamy listę  bohaterów tegorocznego Maratonu.


Raif Badawi – Arabia Saudyjska

Jest założycielem forum internetowego dotyczącego praw społecznych i politycznych „Saudi Arabian Liberals”. Skazano go za obrazę religii i złamanie prawa dotyczącego Internetu. W maju 2014 roku otrzymał wyrok 10 lat więzienia, 1000 batów, karę pieniężną, 10 letni zakaz podróżowania i zakaz publicznego wyrażania opinii w mediach internetowych i tradycyjnych.


Liu Ping – Chiny

Aktywistka Liu Ping była torturowana w areszcie i została skazana na 6,5 roku więzienia w czerwcu 2014 roku w ramach rządowego planu walki z korupcją. Jest jedną z wielu osób związanych z Nowym Ruchem Obywatelskim, które były nękane i/lub aresztowane w ramach akcji władz chińskich.


Paraskevi Kokkoni – Grecja

Romka mieszkająca w Grecji. Ona i jej niepełnosprawny umysłowo 23-letni siostrzeniec zostali pobici przez lokalnych mieszkańców w rasistowskim ataku. W listopadzie 2013 roku trzej mężczyźni zostali oskarżeni o poważne uszkodzenia ciała Paraskevi i jej siostrzeńca. Jednak sąd nie uwzględnił poprzednich rasistowskich ataków.


Społeczność w Bhopal – Indie

W tym roku mija 30 lat od tragedii w Bhopalu w Indiach. Katastrofa miała poważne długotrwałe i międzypokoleniowe negatywne skutki dla sytuacji praw człowieka członków lokalnej społeczności. Ponad 500 000 ocalałych jest rannych lub niepełnosprawnych. Szczególny niepokój budzi trwałe skażenie środowiska na terenie fabryki w Bhopalu, która została porzucona po wycieku gazu. Katastrofa w Bhopalu jest studium przypadku nieudanych prób rozliczenia korporacji, która dopuściła się złamania praw człowieka.


Moses Akatugba – Nigeria

Moses miał 16 lat, kiedy w listopadzie 2005 roku został aresztowany pod zarzutem rozboju z bronią w ręku – czego według niego nigdy nie zrobił. Przez 3 lata przebywał w areszcie. Po dotkliwych torturach przyznał się do zarzutów.


Kobiety i dziewczęta z Mkhondo – RPA

Przypadek miejscowości Mkhondo w RPA pokazuje problem dostępu do opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży. W 25% przypadków śmierci kobiet podczas ciąży i porodu dałoby się uniknąć, gdyby miały one dostęp do opieki w czasie ciąży. W ramach Maratonu będziemy się domagać poszanowania praw kobiet i dziewcząt z Mkhando.


Chelsea Manning – Stany Zjednoczone

Szeregowa amerykańskiej armii, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, została w dniu 21 sierpnia 2013 r. skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Niektóre z ujawnionych przez Manning materiałów wskazują na potencjalne przypadki pogwałcenia praw człowieka i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przez oddziały amerykańskiej  armii,stacjonujących poza granicami kraju. Manning była przetrzymywana w izolacji przez siedem miesięcy w bazie wojskowej w Wirginii, którą specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur określił jako miejsce okrutnego i nieludzkiego traktowania.


Erkin Musaev – Uzbekistan

Został oskarżony o szpiegostwo, był przetrzymywany w odosobnieniu w areszcie Służb Bezpieczeństwa Narodowego przez kilka tygodni i prawdopodobnie codziennie bity i przesłuchiwany nocą. Erkin Musaev został skazany na 20 lat więzienia za zdradę i nadużycia urzędu po trzech nieuczciwych procesach w 2000 i 2007 roku.


Daniel Quintero – Wenezuela

Był 21-letnim studentem, kiedy brał udział w antyrządowej demonstracji w lutym 2014 roku w Maracaibo, Zulia. Daniel był torturowany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy Boliwariańskiej Gwardii Narodowej, którzy próbowali uzyskać od niego nazwiska członków organizacji pozarządowej Wenezuela bez kul (Venezuela Sin Balas) – walczącej o poprawę bezpieczeństwa i ukrócenie bezkarności -- do której należał.

Pod wskazanym adresem znajdziesz więcej informacji:  http://amnesty.org.pl/maraton/